7 powodów dlaczego w innej firmie pracują lepiej

7 powodów dlaczego w innej firmie pracują lepiej

„W jakiej przestrzeni Twoja praca jest najbardziej produktywna?”,pytam o to każdego bez wyjątku, , z kim pracuję na moich szkoleniach z zarządzania sobą w czasie.

Warto się wsłuchać, gdzie ludziom pracuje się dobrze i efektywnie.Choćby po to, aby porównać otaczającą Ciebie i Twoich współpracowników rzeczywistość, do najczęstszych odpowiedzi.
Czy w Twojej firmie, przestrzenie i relacje sprzyjają efektywności, skutecznemu zarządzaniu zadaniami?

Oto 7 najczęściej powtarzających się odpowiedzi. Jestem najbardziej efektywny, skuteczny, najlepiej zarządzam zadaniami i pracuję na wyższym poziomie jakości:

1. Za zamkniętymi drzwiami
To daje do myślenia w erze open space, prawda?Z moich ankiet, wynika, że ludziom pogrupowanym w małe zespoły, w oddzielnych pomieszczeniach, pracuje się swobodniej, łatwiej skupiają się na ważnych zadaniach, częściej dotrzymują terminów. Daje się już zauważyć coraz częstszy odwrót wielu firm od otwartych przestrzeni, które wręcz zachęcają do przeszkadzania sobie w pracy. Za zamkniętymi drzwiami rośnie efektywność i… zyski. Przemyśl to.

2. W ciszy i spokoju
To wiąże się ściśle z poprzednim punktem. Jak to osiągnąć w open space? Ja nie znam metody, a wprowadzania reguł „zakonnych” nie polecam.Zresztą tu nie chodzi tylko o odgłosy rozmów, ale o wszechobecny hałas urządzeń biurowych. Słuchawki na uszach? Czy po to burzymy ściany, żeby w efekcie zakupić załodze słuchawki?
Czy pracownik pracuje wieczorami dlatego, że działa pod presją czasu, czy dlatego, że o 21.00 w biurze, w końcu jest cicho i spokojnie? Znasz odpowiedź?

3. W domu
Tu też nasuwa się pytanie. Po co tak naprawdę pracownik zabiera pracę do domu? Może tam dopiero ma odpowiednie warunki aby ją efektywnie ukończyć. Co to oznacza dla Twojego biura?

4. W poniedziałek
To dość zdumiewające, ale większości pracownikom najlepiej pracuje się w poniedziałek. Choć wtedy jak wiadomo, pracy bywa najwięcej. Może tak to działa po weekendowym odpoczynku? Może warto wprowadzić małe przerwy w pracy w ciągu tygodnia? Godzina relaksu w środę może sprawić, że druga część tygodnia będzie bardziej produktywna i po zbilansowaniu tego, firma zyska.

5. W samotności – dla zadań koncepcyjnych , w grupie – dla akcyjnych
Czyli tak źle i tak niedobrze. Ale może to jest punkt wyjścia dla efektywności w Twojej firmie. Coś w rodzaju trochę „ruchomego” i dynamicznego biura. Jeżeli pracujesz w open space, warto urządzić małe, wyizolowane pomieszczenie, gdzie będzie pracował ktoś, kto aktualnie ma do wykonania ważne zadanie i nie potrzebuje do tego zbyt wiele konsultacji.

6. Gdy przełożeni mają urlop
To częsta odpowiedź i tylko z pozoru śmieszna. Rozwijając ją dowiadywałem się, że chodzi o pressing, a raczej jego brak, gdy przełożony akurat wypoczywa. Czy jak wróciłeś z urlopu, to firma nadal trwała? Czy tak naprawdę te wszystkie ASAP są konieczne?

7. Bez zbędnych spotkań

Obserwuję istną modę, szaleństwo na spotkania. Czy to ma sens, gdy odpowiedź jest właśnie taka? Warto to zweryfikować i realizować tylko te odpowiednio przygotowane. Wtedy gdy wszyscy uczestnicy rozumieją cel, mają wyznaczone role, a zebranie kończy się konstruktywnym podsumowaniem. Nie ma agendy – nie ma spotkania.

Żeby nie było, że to tylko tak w Polsce jest. Wiele badań wskazuje, że cały świat ma z tym problem. Ale o tym w oddzielnym artykule.

Jeśli podoba Ci się to co piszę, zapisz się na mój newsletter. Pomóż mi też zwiększać moje dotarcie do innych osób, którym publikowane przeze mnie artykuły mogą pomóc. Może jest wśród Twoich znajomych ktoś, komu warto podać adres http://projektantczasu.pl/. Może możesz ten adres wkleić na fejsie lub swoim blogu. Proszę Cię, kliknij „Lubię to” i daj mi dowód, że napisanie tego artykułu, ma sens.

2 Komentarze

  1. Rezerwacja salki konferencyjnej na godzine czy dwie pozwala w samotnosci uporac sie z trudnymi zadaniami wymagajacymi skupienia.
    Najefektywniej pracuje sie rowniez z samego rana, przed przyjsciem szefa i „towarzystwa kawoweogo”

    Odpowiedz
    • afganistanek, widzę, że masz swoje sprawdzone sposoby. Super!

      Odpowiedz

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>