Przepis na zdrowe podejście do czasu wg Zimbardo

Przepis na zdrowe podejście do czasu wg Zimbardo

Jaki okres czasu potrafisz czekać na swoją nagrodę?

Psycholog Zimbardo przeprowadził słynny test z słodkimi piankami. Poddał próbie czterolatki dając im pokusę. Mogą mieć jedną słodką piankę teraz, ale jeśli zaczekają do powrotu eksperymentatora, mogą mieć dwie. Oczywiście opłaca się czekać, jeśli lubicie pianki. Okazuje się, że 2/3 dzieci ulega pokusie. Nie są w stanie czekać. Pozostałe, oczywiście, czekają. Opierają się pokusie. Odkładają teraz na później.

Do tych badań powrócono po 14 latach, aby spróbować ustalić czym różniły się tamte dzieci. Była ogromna różnica pomiędzy dziećmi, które wytrwały i tymi które uległy, w przeróżnych aspektach. Dzieci, które wytrwały, zdobyły 250 punktów więcej na teście SAT. To całe mnóstwo. To jak całkiem inny przedział punktów IQ. Nie wpadły w zbyt dużo problemów. Były lepszymi studentami. Były pewne siebie i zdeterminowane. A kluczowe dla mnie dzisiaj, kluczowe dla was, jest to, że były zorientowane na przyszłość zamiast na teraźniejszość.

Tak więc raz jeszcze: Jaki okres czasu potrafisz czekać na swoją nagrodę?

W poniższym filmie psycholog Philip Zimbardo mówi, że szczęście i sukces mają swoje źródło w cesze, którą większość z nas lekceważy, w podejściu do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Sugeruje, że zmiana spojrzenia na upływ czasu jest pierwszym krokiem do poprawy naszego życia.


 

Polecam także jego książkę Paradoks Czasu, która otworzyła mi oczy na wiele spraw. Dzięki niej łatwiej się dogaduje z ludźmi :) , a także inaczej podchodzę do czasu.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>