Stephen R. Covey, twórca teorii 7 nawyków skutecznego działania

Stephen R. Covey, twórca teorii 7 nawyków skutecznego działania

W roku 1996 amerykański tygodnik „Time” umieścił Stephena R. Coveya (1932-2012) na liście najbardziej wpływowych ludzi Ameryki. Stało się tak za sprawą wielu jego bestellerowych pozycji na temat przywództwa i rozwoju osobistego, a zwłaszcza dzięki teorii 7 nawyków skutecznego działania, którą stworzył.

Jego najpopularniejsza książka „7 nawyków skutecznego działania” – opublikowana po raz pierwszy w 1989 roku – została wydana w 34 językach, sprzedając się w krótkim czasie, w 15 milionach egzemplarzy.

Skuteczne działanie, nawyki, zarządzanie czasem, samodyscyplina, wyznaczanie celów – oto aspekty, które zajmowały Stephena R. Coveya. Rozwijając powyższe zagadnienia, budował on wizerunek dobrego przywódcy. Twierdził, że efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi i organizacją opiera się na odpowiednim zarządzaniu samym sobą.

Stephen R. Covey został też zapamiętany jako mówca motywacyjny, ekspert z zakresu efektywności osobistej, rozwoju osobistego i przywództwa. Licencjacki dyplom z zarządzania zdobył na uniwersytecie w Utah, zaś dyplom z MBA – na Uniwersytecie Harvardzkim. Był wykładowcą na Brigham Young University w Provo, a później – współzałożycielem firmy doradczo-szkoleniowej Franklin Covey Company.

Jego myśli inspirują wielu przywódców i ludzi aplikujących do tego miana. Z teorii siedmiu nawyków korzysta  ponad 75% największych firm, znajdujących się na liście Fortune 500. Teoria ta pociągnęła za sobą praktyczne zmiany w świecie biznesu i zarządzania firmą.

Jednym z najbardziej zapadających w pamięć zdań Coveya, jest porównanie, ukazujące jego postrzeganie życia. Według niego, życie to wspinaczka po drabinie, która ma stać na zdrowej podstawie i być oparta o właściwą ścianę.

Jeśli nie oparłeś drabiny o właściwą ścianę, to pokonywanie szczebli szybko przybliża cię do miejsca, które jest pomyłką.”

Tę formułę z powodzeniem można odnieść zarówno ogólnie do życia, jak i  do postępowania na ścieżce zawodowej.

Przy różnych okazjach wymienia się jego słynne maksymy:

„Słuchając empatycznie, dostarczasz drugiemu człowiekowi psychologicznego powietrza.”

„Najważniejszą rzeczą jest trzymanie się tego, że najważniejsza rzecz jest najważniejszą.”

„ Zwycięstwo osobiste poprzedza zwycięstwo publiczne. Składanie sobie samemu obietnic i dotrzymywanie tych obietnic poprzedza składanie i dotrzymywanie obietnic innym.”

 

Prywatnie, Covey był Mormonem, z dużą gromadką dzieci, a liczba wnucząt zawierała się w 2012r, w okolicach 50+.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>