W drodze do celu – 6 zasad udanego projektu i… podróży

W drodze do celu – 6 zasad udanego projektu i… podróży

Z wyznaczaniem a potem osiąganiem celów w biznesie i pracy jest trochę jak z podróżowaniem. Ja zauważam mocne podobieństwa, a nawet taki sam schemat. Uwielbiam podróżować. Szczególnie do dalekich krajów. Z plecakiem, a jakże.
 
Planuję dzień wylotu i dzień powrotu. Czytam trochę o kraju do jakiego jadę i wybieram punkty, które chcę odwiedzić. Zazwyczaj zmieniam miejsce co 2-3 dni, czyli w sumie mam 6-7 miejsc podczas 3 tygodniowej wycieczki. Planuje tylko tyle i aż tyle.
 
Czy coś więcej planuje? Pierwszy nocleg. Tak, bym czuł się bezpiecznie zaraz po wylądowaniu, bym mógł oswoić się z nowym krajem. Czy coś jeszcze planuję? NIE.
 
Patrząc z perspektywy, moje podróże to taki mały projekt. Z 6-7 kamieniami milowymi i deadline’em w postaci ostatniego dnia wylotu. Głównym celem jest natomiast po prostu cieszenie się życiem i życie chwilą. To na czym się skupiam, to na doświadczaniu nowych wrażeń związanych z miejscem, poznawaniu ludzi i ich kultury. I oczywiście na relaksie :)
 
Dlaczego o kolejnych krokach decyduję z dnia na dzień? Bo nie znam kompletnie miejsca do którego jadę. Trudno też ocenić z pozycji Polski, jak na miejscu będzie, a opisy doświadczeń innych mogą tylko sugerować, a nie być pewnikiem. Podoba się, to zostajemy. Nie podoba, to gdzie jedziemy? Może tam gdzie ten chłopak z hostelu nam powiedział. OK. Jedziemy. Nie martwię się, czy gdzieś zdążę, czy też nie. Najwyżej będzie kolejny autobus, kolejna chwila.
 
I w sumie ten schemat działania jak w podróży funkcjonuje też tutaj na miejscu – w Warszawie, w moim życiu, biznesie i codziennej pracy warszawskiego coacha. Ostatnio to zauważyłem, a tak naprawdę pisząc ten artykuł uświadamiam to sobie jeszcze bardziej :)
 

Cel biznesowy jest jak cel podróży

Przypomnij sobie co napisałem, lub zerknij powyżej. Osiąganie celu według mojego planu podróży składa się z kilku części:
 
1. Stwórz sobie wizję celu, tego co chcesz przez swój projekt (tutaj podróż) osiągnąć.
 
Podróż: co chcesz zobaczyć i w jakim stylu. Ja akurat lubię delektować się chwilami w zupełnie nowym otoczeniu. Poza tym dobrze by było gdyby to był jakiś ciepły kraj, kilka dni nad wodą, przemieszczanie się, by nie siedzieć w jednym miejscu. Dużo zwiedzania, podróżowania i poznawania, ale nie miast, a prowincji, przyrody przede wszystkim. Ty możesz woleć inaczej.
 
Biznes: Wizja, zastanów się czego tak naprawdę chcesz. Do czego dążysz, po czym poznasz, że tam się znalazłeś. Wizja to taki obraz tego do czego dążymy.
 
2. Znaj swoje ograniczenia – one pomagają, nie przeszkadzają.
 
Ograniczenia są wspaniałe. Dlaczego? Bo bez ograniczeń wybór jest zbyt duży, i wtedy trudno podjąć decyzję. Warto więc je znać, a wręcz też nakładać je na siebie, by ograniczać sobie pole manewru, a z drugiej strony by znać granice naszej wolności wyboru i szybko podejmować decyzje.
 
Podróż: Ograniczenia to dzień wylotu i powrotu, budżet, pojemność plecaka, itd.
 
Biznes: Budżet, wartości, którymi kieruje się na co dzień w działaniu, czego nie chcę osiągnąć przez moje działania, deadliny różnego rodzaju.
 
3. Przygotuj się do podróży.
 
Zawsze przed podróżą czy projektem jest faza przygotowania. Ważne by była. Ważne też by nie była przedłużająca się, by nie była zbyt perfekcyjna, bo życie i tak pokaże co o tym myśli i ją zweryfikuje :)
 
Podróż: Dowiedz się wystarczająco o celu, miejscu gdzie chcesz pojechać, by jako tako się tam odnaleźć. Dla mnie to jest wybranie 6-7 miejsc i mniej więcej znajomość co mogę tam zrobić. Nie szukam noclegów, bo to robię na bieżąco.
 
Biznes: Dowiedz się o warunkach realizacji projektu, wybierz kilka kamieni milowych, które będą informować Cię, że idziesz w dobrym kierunku.
 
4. Zaplanuj pierwszy krok.
 
Najważniejszy jest pierwszy krok, na tym trzeba się skupić. Oczywiście przy bardziej skomplikowanych projektach warto zaplanować więcej kroków, ale czy wszystkie? Czy warto? My jesteśmy kiepscy w planowaniu – pamiętaj o tym.
 
Podróż: Planując daleką podróż trudno ocenić tamtejsze warunki. Można to zrobić, ale to zajmie bardzo dużo czasu. Ja więc zdaję się na pierwszy nocleg, na poznanych ludzi na miejscu, na moją elastyczność.
 
Biznes: Od czego zaczniesz? To jest najważniejsze, by zacząć realizować i zadanie i projekt. Kolejne kroki, by osiągnąć kolejne kamienie milowe zaplanujesz później. Tak mniej więcej też wygląda ostatnio popularna technika zarządzania projektami Agile :).
 
5. Bądź elastyczny na zmieniające się otoczenie,
w trakcie planuj kolejne kroki osiągnięcia kolejnych kamieni milowych.
 
Bycie elastycznym. Ooooo, to jest bardzo ważne. To oszczędzi Ci dużo stresu! Po co się stresować czymś takim, jak to , że Twój plan nie jest realizowany w 100%. Zaakceptuj to i idź dalej. Dostosuj się! To jest ważne, szczególnie dla przedsiębiorców, którzy planując swoje działania bazują na wielu założeniach, które nie wiadomo, czy są prawidłowe. Życie to weryfikuje. Po co się wściekać, lepiej się dostosować. I im szybciej tym lepiej. Coś nie działa, coś nie przynosi efektów, trzeba więc to zmienić, aby były efekty. Nie przywiązujmy się do utartych schematów działania. Poszukaj innego sposobu na znalezienie sposobu dotarcia.
 
6. Ciesz się podróżą i drogą, a nie samym celem.
 
Gdy sama droga nie sprawia Ci radości, to szybko się wypalisz, szybko stracisz zapał. Zawsze szukaj elementów na swojej drodze, które sprawiają radość. Zastanów się, czy są rzeczy, które są dla ciebie udręką, a muszą zostać wykonane – komu możesz je delegować? No komu?
 
Ja wiem z doświadczenia, że jeśli robię coś na siłę, to zazwyczaj powoduje to, że cały projekt utyka, bo ja utykam w tym jednym miejscu! Masakra. To jest jedna z moich wielkich lekcji. Gdy coś mi nie idzie, gdy coś jest dla mnie trudne znajduję sobie ludzi, którzy to za mnie robią. Wiem, że poprawianie i dopieszczanie artykułów nie jest dla mnie. Mam od tego korektorkę. Wiem, że powtarzalne rzeczy mnie już nudzą, więc mam od tego ludzi. Im to sprawia frajdę, a ja mam czas na rzeczy strategiczne.
 
A jak jest w Twoim biznesie? Tylko bieżączka, czy na rzeczy strategiczne też masz czas?

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>