Wpływ temperatury i oświetlenia na efektywność osobistą

Wpływ temperatury i oświetlenia na efektywność osobistą

Otoczenie – zarówno temperatura w pokoju, kolor ścian jak i dźwięki wokół Ciebie – ma ogromny wpływ na Twoją efektywność osobistą. Jeżeli więc coś Ci mówi, że z Twoją produktywnością nie jest za dobrze, pomimo, że starasz się aby było, zwróć bliższą uwagę na wystrój wnętrza, w którym pracujesz. Oto kilka wskazówek na to, jak możesz poprawić efektywność osobistą poprzez zmiany otoczenia.

 

Słońce czy żarówka?

W jednym z ostatnich badań naukowych dotyczących tego tematu (prof. Mirjam Muench), zostały porównane dwie grupy ludzi. Jedna została wystawiona na działanie światła dziennego, a druga na działanie sztucznego oświetlenia w czasie kilku dni roboczych. Oto wyniki:

„Uczestnicy wystawieni na działanie światła słonecznego byli o wiele bardziej aktywni  kiedy nadszedł wieczór, natomiast ci którzy byli wystawieni na sztuczne oświetlenie byli bardziej senni pod koniec dnia.”

U osób wystawionych na działanie sztucznego oświetlenia, poza uczuciem senności, dodatkowo znacząco spadł poziom kortyzolu (hormon odpowiedzialny za metabolizm, popularnie uważany za hormon stresu). Oznacza to, że w takich warunkach będziemy bardziej zestresowani, i trudniej będzie nam ustabilizować poziom energii. Zatem, praca w zacienionym miejscu oraz przy sztucznym oświetleniu sprawia, że stajemy się senni i zestresowani. Jeżeli będziesz w miarę możliwości korzystać przy pracy z naturalnego światła, możesz stać się bardziej produktywny. Zamiast zaciągać rolety kiedy tylko wyjdzie słońce – bo razi – lepiej zmień ustawienie biurka tak aby Ci to nie przeszkadzało. Wykorzystuj, kiedy tylko możesz naturalne światło.

 

Chłodne  pomieszczenie to równia pochyła …

Ostatnią rzeczą, o której myślimy w ciągu dnia pracy jest podkręcenie termostatu w pokoju. A tymczasem może to okazać się kluczowym rozwiązaniem naszych problemów z produktywnością. Okazuje się, że razem ze spadkiem temperatury, spada również nasza efektywność osobista.

Tę zależność przeanalizowano za pomocą ciekawego badania, sprawdzając temperaturę pomieszczeń biurowych w pewnej firmie ubezpieczeniowej na Florydzie. Jego wynik jest zatrważający.

Gdy temperatura była niska, ok. 20 stopni Celsjusza, pracownicy popełniali o 44% więcej błędów niż przy optymalnej temperaturze 25 stopni Celsjusza.

Gdy zaczniesz się nad tym zastanawiać, na pewno stwierdzisz, że to logiczne. Jeżeli jest Ci chłodno, organizm po prostu zużywa więcej energii na ogrzanie swojego ciała, a nie na potrzebną Ci koncentrację. Dzieje się tak nawet, gdy nie odczuwasz dyskomfortu z powodu zimna. Nieświadomie na rzecz ogrzania własnego ciała tracisz część energii, koncentracji, inspiracji i skupienia.

 

W cieple odnajdziesz wysoką efektywność i dobry nastrój

Kolejny eksperyment naukowy był dość podstępny. Jedna grupa osób została poproszona o przetestowanie i ocenienie skuteczności rozgrzewaczy do rąk, a druga torebek z lodem do ochładzania dłoni. Następnie, w luźnej rozmowie pytano ich o pracodawcę, opowiadano o zmyślonej całkowicie firmie. Osoby, które ogrzewały swoje dłonie wyrażały większe zadowolenie ze swojej pracy i większą chęć pracy w wymyślonej firmie.

Powód tego jest dość oczywisty. Nasz mózg ma trudności z odróżnieniem odczuć psychicznych i fizycznych. Zdaje się nie widzieć różnicy między ciepłem fizycznym a psychicznym. Po prostu masz dobry nastrój kiedy jest Ci ciepło. Potwierdza to kolejne badanie, polegało ono na zorganizowaniu konkursu. „Uczestnicy badania, którym było ciepło, chętniej przystawali na oddawanie przyjaciołom swoich nagród po uczestnictwie w konkursie. Wynika z tego, że prawdopodobnie dwa ośrodki nerwowe zaufania i komfortu psychicznego się na siebie nakładają.”

Co jednak, oprócz podwyższenia temperatury w pokoju, możemy wykorzystać dla siebie z powyższych odkryć?

 

3 sposoby na to, jak kontrolować oświetlenie i temperaturę swojego otoczenia

Manipulowanie oświetleniem i ciepłem często jest poza naszym zasięgiem. Jeżeli pracujesz w dużym biurze, dobrze wiesz, że masz niewielki wpływ na to, czy będziesz pracował przy świetle dziennym czy sztucznym. Na szczęście, jest jednak kilka rzeczy, które możesz zmienić, aby osiągnąć swój cel:

1. Obudź się przed wschodem słońca

Dodaj sobie kilka godzin, kiedy będziesz wystawiony na działanie światła dziennego – to naładuje Twoje akumulatory na cały dzień pracy. Jeżeli w lecie wstajesz około 8 rano, pozbawiasz swoje ciało około 203 godzin światła słonecznego! Spróbuj wstawać wcześniej aby móc korzystać ze światła dziennego przez kilka godzin więcej każdego dnia.

2. Przynieś sobie grzejnik do pracy

Przez większość czasu, nawet jeżeli masz możliwość zmiany temperatury pomieszczenia w biurze, ciepło i tak nie będzie się równomiernie rozmieszczało. Z własną farelką w biurze pozbędziesz się tego problemu raz na zawsze.

3. Umieść w biurze specjalne lampy

Istnieją specjalne lampy, które rozpraszają światło, przez co pomieszczenia są widniejsze, a nasze oczy odpoczywają od intensywnego sztucznego oświetlenia. Jeżeli nie mamy szansy na zastąpienie sztucznego oświetlenia światłem dziennym, takie lampy mogą się okazać bardzo pomocne.  Może to znacznie wpłynąć na produktywność i aktywność pracowników. Te lampy wytwarzają bardzo jasne, podobne do naturalnego światło, które nie nadwyręża naszych oczu.

 

Ciekawostka – długie, gorące kąpiele pomagają nam stać się cieplejszymi i milszymi osobami

Zdaniem Johna Bargha z Uniwersytetu Yale: „Osoby, które biorą długie, ciepłe prysznice i kąpiele, prawdopodobnie robią to aby uchronić się przed uczuciem samotności i izolacji. Okazuje się że ciepło międzyludzkie, którego może nam brakować w ciągu dnia, jesteśmy w stanie zastąpić gorącym prysznicem. Nasz mózg nie dostrzega zbytniej różnicy pomiędzy tymi dwoma, zgoła innymi rzeczami.”

Czas na Ciebie! Czy biuro, w którym pracujesz jest wystarczająco dobrze oświetlone i ogrzewane? Czy dokonałeś jakichś zmian w przeszłości aby podnieść swój poziom produktywności? Podziel się z nami swoimi przemyśleniami!

 

źródło: The Buffer Blog

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>