Czy przyjaciel potrafi sprawnie zarządzać czasem?

Czy przyjaciel potrafi sprawnie zarządzać czasem?

Trzeci typ osobowości, według klasycznego podziału Hipokratesa nazywa się tak jak się nazywa niestety – flegmatyk. Chyba jednak nie tylko mnie ta nazwa średnio się podoba, bo w wielu poważnych naukowych publikacjach zastępuje się ją opozycyjną nazwą: przyjaciel. Prawda, że od razu lepiej brzmi?

Przyjaciel to z wyglądu taka szara myszka, schludny w ubiorze, ale nie lubi zwracać na siebie uwagi. Neonowe kolory z pewnością omija dużym łukiem i w ogóle średnio interesuje się modą. Czyli siła spokoju i w wyglądzie i w zachowaniu. Jest tak opanowany, że bardzo trudno czymkolwiek wyprowadzić go z równowagi, zwłaszcza, że z natury nic mu nie przeszkadza. Rozmawia cicho, używając zwrotów grzecznościowych, będzie bardzo uważał, żeby Cię nie urazić. Czy szef zlecając Ci jakieś zadanie, zapytał kiedyś czy zgadzasz się je wykonać? Jeśli tak, może być właśnie typem osobowości przyjaciela.

Bardzo silna szara myszka

Otóż to. Ze względu na osobowość nie widać tego po nim, ale taki pracownik naprawdę potrafi osiągać wyznaczone cele. W swoim tempie lecz stanowczo i z mozołem prze do przodu, aż do pełnej realizacji zadania. Pracę wykonuje solidnie i rzetelnie. Jest dokładny i staranny. W zespole pracowników, gdzie czasem rodzą się jakieś konflikty przyjaciel zawsze będzie najlepszym mediatorem i chętnie podejmie się tej roli. A w firmie będzie budował atmosferę zrozumienia, spokoju i dobrej komunikacji. Czy zatem czekają na niego jakieś pułapki w kontekście zarządzania czasem? Jasne, bo na każdego czyhają.

Przyjacielu, w zarządzaniu czasem, zwróć uwagę na:

1. Branie na siebie zbyt wielkiej ilości zadań. Przyczyna tkwi w asertywności, z którą przyjaciel miewa problemy. On po prostu nie odmówi, za bardzo będzie chciał pomóc.

2. Planowanie i harmonogramy zadań. Tu sprawa jest nieco dziwna, bo o ile trudno go nakłonić do różnych tabel i grafików, to mimo to przyjaciel dość nieźle radzi sobie bez nich. Działa przy pomocy ustnych ustaleń. Jeżeli jednak zadań jest bardzo dużo – zgubi się w ich natłoku, a dodatkowo wszystkie będzie traktował jako równorzędnie ważne.

3. Prokrastynacja jeśli chodzi o decyzje. Bierze się z faktu, że będzie chciał skonsultować się ze wszystkimi, dosłownie ze wszystkimi w tej sprawie.

4. Błędne decyzje. Bo po takich konsultacjach przeważnie wybierze decyzję większości bez skonfrontowania tego na przykład ze strategią firmy. A czy większość zawsze ma rację? Oj – nie w biznesie.

5. Stres i wybuchowość. Jak to możliwe w przypadku takiej siły spokoju? Każdy ma jakiś własny próg wytrzymałości, a przyjaciel w firmie może być wykorzystywany, przez osoby, które będą mu ciągle podrzucać pracę i delegować nowe zadania, bo on nigdy nie odmówi. Aż w końcu poczuje się adekwatnie do sytuacji, poczuje się wykorzystywany. A wtedy nastąpi u niego wybuch, którego się nikt po nim nie spodziewa.

6. Odwrócona kreatywność. W sumie to nie wiem czy jest takie pojęcie, ale wymyśliłem je na potrzeby tego, że pracownik przyjaciel, poproszony o opracowanie jakiejś twórczej koncepcji, zacznie od zapytania Cię: „ a Ty co o tym myślisz?” Po prostu on uwielbia konsultacje, co nie znaczy, że nie ma własnych pomysłów. Odpowiedz: „ja nie mam pojęcia jak to zrobić” i wszystko będzie dobrze.

Wszystkich tych pułapek można uniknąć. Jeżeli w firmie dobrze działają plany zadań, to wiadomo czy przyjaciel będzie w stanie wykonać kolejne mu powierzone. Jeżeli sam odkryłeś w sobie coś z przyjaciela, zacznij koniecznie ustalać priorytety zadań. Przekonaj się do planowania i dzielenia zadań na ważne i mniej ważne, w formie pisemnej. A nade wszystko – ucz się odmawiać – to jest do wypracowania. I jest bardzo ważne, bo kłopoty z asertywnością leżą u podstawy większości Twoich problemów z zarządzaniem sobą w czasie.

Czy zauważyłeś jeszcze coś ciekawego co może czyhać w firmie na przyjaciela?

1 komentarz

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>